Sprzęt wulkanizacyjny

Przeczytaj zanim kupisz
Dobór urządzeń w serwisie ogumienia

Wymagający klient a konkurencja

Najczęściej kryterium decydującym o wyborze urządzeń jest cena. Koncentrowanie się przede wszystkim na finansowej stronie przedsięwzięcia prowadzi najczęściej do sytuacji zaangażowania środków finansowych w urządzenia, które trzeba będzie w trybie pilnym wymienić. Standardowym podejściem jest chęć rozpoczęcia działalności przy minimalnych nakładach finansowych, co prowadzi do nabywania przypadkowych urządzeń niebudzących zaufania klientów. Warto już na początku rozważyć kupno urządzeń docelowych, które będą świadczyć o profesjonalizmie serwisu opon i od razu zaczną się amortyzować. Czy stać nas na to? Nie stać nas na marnotrawstwo, można przecież kupować na raty lub w leasingu.

Wiele firm rozważających zakup urządzeń wulkanizacyjnych dla swojego serwisu zastanawia się czy wybrać urządzenia nowe czy znacznie tańsze – używane. Uruchomienie nowego serwisu odbywa się często przy ograniczonych funduszach finansowych, które zwykle w całości wykorzystywane są na rozpoczęcie działalności. I tu pojawia się dylemat czy potrafimy ocenić ich stan techniczny? O ile w przypadku urządzeń nowych nasze pieniądze chroni gwarancja, o tyle w przypadku używanych maszyn musimy pokryć koszty ewentualnych awarii z własnej kieszeni (jeżeli naprawa jest w ogóle możliwa). Często jednak naprawa urządzenia przewyższa jego wartość.

Rosnąca konkurencja na rynku wulkanizacyjnym wymusza oferowanie usług na najwyższym poziomie, a dla klientów serwisów ogumienia często wysoki poziom usług związany jest ze standardem urządzeń w warsztacie. Klient, który może wybierać spośród usług wielu warsztatów oferujących usługi na tym samym poziomie cenowym, częściej będzie kierował się rodzajem wyważarek lub montażownic niż lokalizacją serwisu opon. Jeżeli więc nie spełnimy oczekiwań – możemy stracić naszego klienta.

Ważną wskazówką dla nas przy wyborze standardu urządzeń są oględziny urządzeń w pobliskich warsztatach. Korzystniej kupić urządzenia co najmniej na tym samym poziomie. Warto uświadomić sobie jednak, iż istniejący warsztat będzie bronił się przed utratą klientów na rzecz nowopowstałego warsztatu poprzez podnoszenie jakości oferowanych usług. Będzie to wykonywane poprzez modernizację warsztatu i zakup nowych urządzeń. Firma, która pierwsza postawi na nowe, technologicznie zaawansowane urządzenia w batalii tej będzie prowadzić.

Serwis urządzeń

Na etapie zakupu urządzeń musimy zwrócić uwagę na jakość serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego dla oferowanych maszyn. Serwis urządzeń w momencie zakupu deklarują wszystkie firmy, ale tylko nieliczne oferują serwis właściwy dla urządzeń warsztatowych z gwarancją naprawy w ciągu kilku dni.

Pojawia się zasadnicze pytanie: Czy jesteśmy pewni, że będziemy w stanie wyegzekwować naprawę gwarancyjną w krótkim czasie? Unieruchomienie któregokolwiek urządzenia powoduje przestój w pracy serwisu. Rzadko zdarza się, że posiadamy zapasowy sprzęt na czas naprawy. Warto zatem przyjrzeć się całej ofercie firmy u której zamierzamy nabyć urządzenia oraz sprawdzić doświadczenie firmy w branży.

Wyważarki, montażownice,…

Firmy europejskie wyposażające serwisy samochodowe w ostatnim czasie, bardzo często rozszerzając asortyment o wyposażenie serwisów ogumienia korzystają z urządzeń produkowanych przez firmy azjatyckie. Niestety brak doświadczenia i znajomości zaawansowanych technologii oraz problemy z tym związane przenoszone są na klienta docelowego.

Sprzęt produkowany w przez renomowane firmy europejskie jest bardzo podobnej jakości, a funkcje dodatkowe najczęściej tylko szumnie i różnie się nazywają nie wnosząc niczego istotnego do procesu wyważania kół. O jakości wyważarki świadczy jakość obróbki z jaką wykonany jest mechaniczny układ pomiarowy. Wyeksploatowany mechaniczny układ pomiarowy nie podlega regeneracji. Wbrew powszechnym opiniom regeneracja wyważarek jest bezcelowa – ewentualny koszt byłby porównywalny z maszyną nową, a czasami wyższy.

Zakup dobrej używanej wyważarki graniczy z cudem. Niewielkie jest prawdopodobieństwo krótkiego okresu eksploatacji i małego zużycia używanej wyważarki. Maszyny trafiają na rynek wtórny najczęściej z powodu wyeksploatowanego mechanicznego układu pomiarowego. Urządzenia te obarczone są niemożliwym do wyeliminowania błędem pomiarowym związanym z np. nieosiowym zamocowaniem koła na urządzeniu. Nawet niewielkie niedokładności powodują błędy na poziomie 20-30g. Wyważarka w takim stanie sygnalizuje właściwe wyważenie koła, ale jest to niezgodne ze stanem faktycznym. Wyważenie koła na takim urządzeniu jest czystym przypadkiem. Zawsze powraca pytanie o serwis dla tego urządzenia. Tylko wyspecjalizowany serwis jest w stanie ocenić sprawność urządzenia. Ocenić może to również klient korzystający z naszych usług jadąc z większą prędkością.

W przypadku montażownic mamy do wyboru maszyny nazywane półautomatami i automatami. W praktyce obsługa tych urządzeń nie różni się znacząco. Czas montażu i demontażu na obu urządzeniach jest zbliżony a ewentualne różnice mierzone są w sekundach, co jest niewielkim procentem w całym procesie montażu koła i uzależnione są w większym stopniu od umiejętności obsługującego. Rodzaj montażownicy ma znaczenie, gdy chcemy doposażyć maszynę w przystawkę do opon niskoprofilowych. Jest to możliwe tylko w montażownicach automatycznych z odchyłem kolumny do tyłu.

Używane montażownice kryją wiele pułapek. Są nimi: części wykonane z plastiku jednorazowego użytku, tłoczyska w siłownikach bez możliwości wymiany uszczelek, aluminiowe siłowniki bez tulei prowadzących – przykłady można mnożyć. Można na rynku spotkać maszyny regenerowane. Jednakże nadają się do tego tylko wybrane modele.

Każdy serwis wyposażony jest w kompresor. Rozróżniamy kompresory śrubowe na potrzeby dużych serwisów oraz kompresory tłokowe, najczęściej stosowane, o wydajności około 500 l/min zabezpieczające pobór powietrza na potrzeby jednego stanowiska. Kompresory tłokowe chłodzone powietrzem powinny pracować z przerwami oraz z odpowiednio dobraną prędkością obrotową. To nie wielkość zbiornika jest istotna przy doborze kompresora. Zbiornik stanowi najmniejszą wartość w całym urządzeniu. Niektóre firmy oferujące kompresory posługują się tym argumentem, instalując na dużym zbiorniku agregat sprężarkowy o małej wydajności, ponieważ gabarytowo kompresor zyskuje na wartości. Podawane parametry wydajności nie zawsze odzwierciedlają jakość kompresora, gdyż większa wydajność uzyskiwana jest przy pomocy zwiększania prędkości obrotowej agregatu sprężarkowego. Odbija się to bezpośrednio na trwałości urządzenia.

Wydajność tłoczonego powietrza w przypadku wielu kompresorów podawana jest dla ciśnienia mniejszego od ciśnienia maksymalnego, przez co informacja o prawdziwych właściwościach sprężarki jest zniekształcona. Nie można pominąć również właściwości materiałów z jakich wykonane są agregaty sprężarek. Nowoczesne żeliwa o niskim współczynniku tarcia i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła są najlepszym materiałem gwarantującym wieloletnią, bezawaryjną pracę urządzenia.

Elementem coraz częściej pojawiającym się w serwisach jest podnośnik płytowy. Podnośniki płytowe najczęściej pracują na zewnątrz, zatem powinny być konstruowane z uwzględnieniem pracy w trudnych warunkach. Najprostszą konstrukcją, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem, jest podnośnik płytowy z siłownikiem miechowym. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest konieczność wymiany co kilka lat gumowej poduszki miecha, ale w przypadku typowych podnośników płytowych jest to niewielki wydatek. Rozwiązania z pompą hydrauliczną lub w oparciu o siłowniki pneumatyczne w polowych warunkach wykazują większą awaryjność.

W zależności od wielkości serwisu i rodzaju działalności stosuje się różne zestawy urządzeń wulkanizacyjnych. Podstawowe urządzenia to wyważarka, montażownica, kompresor. W okresie zwiększonego ruchu zasadne może być powiększenie zestawu podstawowego o drugą montażownicę. Wynika to z faktu, że operacja montażu i demontażu ogumienia trwa wyraźnie dłużej niż proces wyważania. Zestaw dwóch montażownic i wyważarki optymalnie wykorzystuje potencjał wszystkich urządzeń. Jeżeli przewidujemy rozwój serwisu opon należy uwzględnić zakup większego kompresora już na początku tworzenia parku maszyn.

Dobrze wybierz już na początku

Osoba wykonująca usługę wulkanizacyjną bierze na siebie odpowiedzialność i zobowiązana jest do wykonywania tej usługi zgodnie z wymogami technicznymi i technologią. Należy stosować procedury i technologie akceptowane przez producenta urządzeń wulkanizacyjnych. Szczególnie zalecane jest odbycie specjalistycznego szkolenia z zakresu obsługi urządzeń oraz metod napraw ogumienia.

Warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru partnera handlowego na całą jego ofertę, z uwzględnieniem ewentualnej pomocy w trakcie eksploatacji urządzeń. Wybierajmy partnera, z którym współpraca nie zakończy się wraz z zakupem urządzeń. Rynek wulkanizacyjny niezmiennie od wielu lat dynamicznie się zmienia na skutek wprowadzania nowych modeli samochodów i nowych technologii produkcji opon oraz ich napraw. Dlatego ważne jest, żeby zapewnić sobie dostęp do informacji niezbędnej w codziennej pracy serwisu.

Komentarze są wyłączone.