Stan bieżnika opony

Większość opon posiada znaczniki zużycia bieżnika umieszczone w kilkunastu miejscach u podstawy rowków bieżnika. Miejsce znaczników jest oznaczone za pomocą małych trójkatów w części barkowej opony. W przypadku, gdy opona zużyje się w takim stopniu, że znaczniki będą na tym samym poziomie, co znajdujące się obok nich żebra bieżnika, oznacza to, że głębokość bieżnika nie przekracza 1,6mm. W takim przypadku oponę należy natychmiast wymienić, ponieważ 1,6mm jest minimalną, dozwoloną prawnie wysokością bieżnika.

aqua2Zachowanie opony na mokrych nawierzchniach ulega degradacji wraz ze zmniejszającą się głębokością bieżnika. Wpływa to na zmniejszenie ilości odprowadzanej wody i tym samym na zwiększenie prawdopodobieństwa aquaplaningu i ograniczenia skuteczności hamowania. Zaleca się wymianę opon letnich, jeżeli głebokość bieżnika wynosi poniżej 3mm.

Opony wyposażone są w specjalne znaczniki zużycia bieżnika umieszczone w części barkowej opony i oznaczone odpowiednim symbolem. W przypadku, gdy opona zużyje się w takim stopniu, że znaczniki będa na tym samym poziomie, co znajdujące się obok nich żebra bieżnika, oznacza to że maksymalna głębokość bieżnika wynosi 4mm. W takim przypadku oponę należy natychmiast wymienić, ponieważ 4mm jest minimalną, dozwoloną prawnie wysokością bieżnika.

Nierównomierne zużycie opon może wskazywać na niewłaściwy poziom ciśnienia opon, bądź uszkodzenie podwozia.

Szybsze zużycie bieżnika na krawędziach może oznaczać zbyt niski poziom ciśnienia w oponie.

Szybsze zużycie bieżnika w części środkowej może oznaczać zbyt wysoki poziom ciśnienia w oponie.

Nierównomierne zużycie bieżnika oznacza, że zbieżność kół należy poddać fachowej kontroli w specjalistycznym punkcie serwisowym.

Komentarze są wyłączone.